Forhandlinger om klimaneutral skibsfart i 2050 går ind i afgørende fase
Onsdag 19. februar 2025 kl: 13:10
Af: RedaktionenSøfartsstyrelsen deltager i den kommende uge i forhandlinger om klimaregulering for international skibsfart i FN’s søfartsorganisation, IMO. Målet med forhandlingerne er at nå til enighed om global klimaregulering i 2025, der kan sikre, at IMO’s målsætning om klimaneutral skibsfart i 2050 realiseres
Med under to måneder til, at en global aftale om klimaregulering skal falde på plads, går forhandlingerne nu ind i den afgørende fase. Målet med forhandlingerne er at nå til enighed om global klimaregulering i 2025, der kan sikre, at IMO’s målsætning om klimaneutral skibsfart i 2050 realiseres.
Møderne handler i denne omgang blandt andet om at få skabt enighed om rammen for de tekniske og økonomiske elementer af reguleringen. Det skal sikre et solidt grundlag for de afsluttende forhandlinger i april.
Søfartsstyrelsen peger på, at der fra EU’s side er fremlagt et forslag om en teknisk brændstofstandard kombineret med en afgift på drivhusgasudledninger fra skibsfarten. Danmark spiller en central og konstruktiv rolle som medleder for EU's forhandlingsteam.
Søfartsstyrelsen fremhæver i forbidnelse med møderne i IMO, at det for Danmark er en topprioritet at sikre, at det endelige reguleringsforslag lever op til IMO’s klimamål fra 2023 om klimaneutral skibsfart i 2050.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Norsk færgerederi med forbindelse til Danmark får ny ejerstruktur
- Søfartsstyrelsen næver sikringsniveau i Den Persiske Golf, Hormuzstrædet og Omanbugten
- Færge- og fiskerihavn i Vendsyssel holder med positiv vækst fast i kursen
- Entreprenør afprøver specialfartøj inden tunnelbyggeri
- Hurtigfærge er sendt på værft i Frederikshavn
- Overenskomster for filippinske søfarende på DIS-skibe er blevet fornyet
- Aktivitetsniveauet steg i dybvandshavn på Vestsjælland
- Bæredygtige alternative brændstoffer inden for luftfart og maritim transport var i centrum
- Overskudsjord bliver grundlag for miljøcenter nær Aalborg Havn
- Isen viger i de danske farvande
- Danmarks eksport til USA er mindre følsom over for told end tidligere
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




