Hjulene kørte på skærmkanten
Fredag 14. februar 2025 kl: 09:31
Af: RedaktionenTorsdag klokken 12.30 kørte to mænd i land fra færgen i Rødbyhavn i en varebil. Den var godt lastet - så godt, at hjulene kørte på skærmkanten
Politiet tog varebilen ud til en kontrolvejning, som viste, at varebilen var lastet mere end tilladt - med 970 kg for meget, hvilket svarede til et overlæs på 32 procent.
Føreren af bilen - en 68-årig mand fra Hedehusene - blev sigtet for at køre med overlæs. Det var hovedsagelig drikkevarer i dåser, der var i bilen, og den 68-årige blev vejledt om at læsse så meget gods af, at han lovligt kunne fortsætte kørslen.
Hvis man ser bort fra vægten af emballage svarer 970 kg drikkevarer i dåser med 33 cl i hver til i alt 2.910 dåser.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




