Kørsel til Ukraine er fortsat tilladelsesfri
Onsdag 13. november 2024 kl: 16:01
Af: RedaktionenEU og Ukraine har forlænget den midlertidige transportaftale, der åbner for tilladelsesfri vejgodstransport mellem EU-landene og Ukraine
![]() |
I forbindelse med forlængelsen af EU's og Ukraines transportaftale, som er en følge af krigen i Ukraine, har europæiske vognmænd fortsat mulighed for at udføre tilladelsesfri transport til Ukraine og modsat.
Som et ekstra led i forlængelsen følger dog, at vognmændene er pålagt at markere deres køretøjer, når de udfører transporten. Det betyder, at køretøjerne skal påklistre et af Færdselsstyrelsen udleveret klistermærke, der viser, at transporten udføres tilladelsesfrit.
Ansøg om klistermærke
Vognmanden skal ansøge Færdselsstyrelsen om at få udleveret klistermærket ved at indsende en ansøgning til Færdselsstyrelsen.
For at få godkendt en ansøgning om tilladelsesfri kørsel til Ukraine, skal virksomheden have en gyldig fællesskabstilladelse.
Godkendes ansøgningen, fremsender Færdselsstyrelsen et klistermærke magen til nedenstående, som den ansøgende vognmand skal sætte køretøjets vindue indvendigt.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





