Affaldsryddere - junkbusters - har fået nyt værktøj
Fredag 13. januar 2023 kl: 12:55
Af: Redaktionen
Virksomheden, Junkbusters i Gentofte, der arbejder med affaldshåndtering - storskrald og byggeaffald, til haveaffald og elektronik - har taget en ny forvogn opbygget med kran og kroghejs i brug
Det er opbyggervirksomheden, Sawo's afdeling i Herlev, der har opbygget bilen - en tre-akslet Scania L 340 B6X2*4 - med en Hiab X-HiPro 192 E-4 CD- kran og et Multilift Ultima 21SL.53-kroghejs.
Hiab-kranen tilhører 19 tm-klassen og har fire hydrauliske udskud, der giver en rækkevidde på 12,9 meter. Kranen, der er monteret bag førerhus, har CombiDrive3-radiostyring og manuelle, opsvingbare støtteben.

Opbygningen har hydraulisk, udskydbar kofanger med følere, der registrerer, så hejset ikke tipper uden, at kofangeren er kørt ind.
Den nye opbygning er den første af en ordre på to fra Junkbusters, der tilbyder afhentning af alt fra storskrald og byggeaffald, til haveaffald og elektronik samt udlejning af containere.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Banedanmark inviterer til broklap-montering
- Skærver og fast biobrændsel opvejede fald i import af fossile brændsler
- Energihavn i Malmö får nyt jernbanespor og øger intermodaliteten
- DSB melder om god fremdrift i investeringer
- Sveriges største havn noterer fremgang inden for containergods
- Varde Kommune sætter ekstra skilte op ved jernbaneoverskæringer
- Togdriften mellem Oksbøl og Nr. Nebel er indstillet efter uheld i jernbaneoverskæring
- Midlertidig skiltning skal advare ved jernbaneoverkørsler
- Traktor kom i vejen for tog i jernbaneoverskæring nordvest for Varde
- Togulykke mellem Tinglev og Kliplev 15. august:
- Togene kører langsommere gennem jernbaneoverskæringer uden bomme
- Sydvestjysk kommune skærper fokus på sikkerheden ved jernbaneoverkørsler
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |