Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Affaldsryddere - junkbusters - har fået nyt værktøj

Fredag 13. januar 2023 kl: 12:55
Af: Redaktionen

Affaldsryddere - junkbusters - har fået nyt værktøj

Virksomheden, Junkbusters i Gentofte, der arbejder med affaldshåndtering - storskrald og byggeaffald, til haveaffald og elektronik - har taget en ny forvogn opbygget med kran og kroghejs i brug

Det er opbyggervirksomheden, Sawo's afdeling i Herlev, der har opbygget bilen - en tre-akslet Scania L 340 B6X2*4 - med en Hiab X-HiPro 192 E-4 CD- kran og et Multilift Ultima 21SL.53-kroghejs.


Hiab-kranen tilhører 19 tm-klassen og har fire hydrauliske udskud, der giver en rækkevidde på 12,9 meter. Kranen, der er monteret bag førerhus, har CombiDrive3-radiostyring og manuelle, opsvingbare støtteben.


Multilift-kroghejset har en tip- og optrækskapacitet på 21 ton. Hejset er beregnet til kasselængder på 4,5-6 meter.


Opbygningen har hydraulisk, udskydbar kofanger med følere, der registrerer, så hejset ikke tipper uden, at kofangeren er kørt ind.


Den nye opbygning er den første af en ordre på to fra Junkbusters, der tilbyder afhentning af alt fra storskrald og byggeaffald, til haveaffald og elektronik samt udlejning af containere.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Anklagemyndigheden kommunikerer via ny kanal
- Sporarbejde på Fyn og Sjælland betyder bustransport i pinsen
- Elektrificeringen af jernbanen forventes at blive forsinket
- Togtrafikken bliver forstyrret af historisk mange fejl på skinnerne
- Om to år kører der direkte tog mellem Oslo og Berlin
- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Det første direkte tog mellem København, Berlin og Prag er sendt afsted
- Investeringer prægede det nordiske resultatet hos tysk transport- og logistikkoncern
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst