Byggeri, detailhandel og restauration drev konkurserne i august
Torsdag 1. september 2022 kl: 16:07
Af: RedaktionenAntallet af konkurser faldt traditionen tro i august, men til et niveau, der ligger højere end iaugust de seneste tre år. Det oplyser Creditsafe, der er verdens mest anvendte kreditrapporteringsudbyder
Bygge og anlægsbranchen måtte i august sige farvel til 52 virksomheder med samlet 444 medarbejdere. Værst gik det ud over murere, elektrikere og VVS’ere. Byggeri og anlæg var dermed med til at drive de i alt 233 konkurser i august, hvor antallet traditionelt ligger lavt i forhold til resten af året. Men august i år endte 60 procent højere end august sidste år.
Overnatning og restauration måtte sige farvel til 26 virksomheder, hvilket betød et tab på 234 arbejdspladser, mens detaihandlen mistede 171 job, da i alt 45 arbejdspladser måtte lukke som følge af en konkurs.
- Vi ser for anden måned i træk en bekymrende udvikling i bygge og anlægsbranchen. De, der formentlig havde noget at rive i først på året, holder sig stadig i gang, mens andre begynder at have tomme ordrebøger, siger Morten Kofoed-Larsen, der er landechef i Creditsafe.
Han peger på, at en tendens i tallene er, at det i august er lidt større bygge og anlægvirksomheder, der er gået konkurs end i juli.
- Det er en markør, der er værd at have øje for i månederne, der kommer, siger Morten Kofoed-Larsen.
Creditsafe er verdens mest anvendte kreditrapporteringsudbyder med 24 kontorer i 14 lande og over 100.000 kunder. Siden starten i 1997 har virksomheden leveret kredit-, markeds- og erhvervsinformation til store og små virksomheder, kommuner, myndigheder og organisationer.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Danmarks i dag eneste landsdækkende brevomdeler sætter nye postkasser op indendørs
- Vognmændene skal med i planerne for Danmarks totalberedskab
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- I 2030 skal 40 procent af salget være elektrisk
- EU-forordning om CO2-udslip og sættevogne bør ses efter
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Herning-virksomhed får europæisk støtte til udvikling af ny brintteknologi
- Trafikstyrelsen har gjort status over postmarkedet
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- To mænd fra Rumænien stjal hollandsk sættevogn i Hirtshals
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




