Rutebilschauffør den ene dag - nødhjælpschauffør den næste
Onsdag 6. april 2022 kl: 11:43
Af: RedaktionenTil hverdag kører han blandt andet Flixbus mellem Aarhus og København. Når det brænder på i Polen med store flygtningestrømme, smider han, hvad han har i hænderne og kører til grænsebyer ved den polsk/ukrainske grænse for at hente kvinder og børn inklusiv kæledyr til sikkerhed i Danmark
Clemens Riewerts er 50 år og har kørt som buschauffør i syv år for Abildskou i Aarhus. Han er rigtig glad for sit job som chauffør, og normalt sker det uden den store dramatik. Clemens har samtidig et stort hjerte, så da krigens gru blev tydelig, og flygtningestrømmene pludselig voksede sig store, meldte han sig lige som en række andre buschauffører frivilligt til at hente flygtningene på grænsen mellem Polen og Ukraine.
Læs hele historien i Magasinet Bus 3 - 2022, som kan hentes her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Feriegæster fra krydstogtskibe får shuttlestoppested i fiskerihavn
- Fjernbusselskab øger antallet af afgange på centrale ruter med over 50 procent
- Letbane tester tog og spor mellem Rødovre og Lundtofte
- Kameraer skal forevige bilister, der kører over for rødt lys
- Nyt passager-flow har givet færre forsinkelser på travl metro-station
- Fælles analyse har målt tilfredsheden med den kollektive trafik
- Dækproducent og -leverandør gentager gode råd til brændstofeffektiv kørsel
- Broarbejde vil spærre motorvejen over Fyn
- Energiselskab har købt 21 tankstationer
- Nærbussen skal køre til Vestmøn
- Ø-færge skal i dok
- Trafikselskab melder om 173 millioner rejser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





