Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tyskland indfører nye corona-restriktioner for rejsende med bus

Fredag 3. december 2021 kl: 14:00
Af: Redaktionen

Ifølge den tyske brancheforening for busvognmænd BDO kan nye restriktioner fremadrettet betyde, at ikke-vaccinerede personer ikke må befordres med bus i Tyskland. Det skriver organisationen Dans PersonTransport på sin web-side fredag. Aktuelt er der forbud mod kørsel med turistbusser i hele delstaten Sachsen og dele af delstaten Bayern

Ifølge BDO ser det blandt andet ud til, at der i næste uge kan komme et decideret forbud mod at befordre ikke-vaccinerede personer i busser i Tyskland. Det vil betyde, at man som rejsende skal have det såkaldte 2G (Vaccineret eller immun) for at kunne rejse med bus i Tyskland, hvilket også kommer til at gælde for passagerer med udenlandske turistbusser.


I nogle tilfælde kan en yderligere PCR-test også blive påkrævet for vaccinerede og raske personer (det såkaldte 2G+) for at kunne rejse med bus.


De nye restriktioner kommer til at gælde i store dele af Tyskland og vil også gælde for blandt andet hoteller og julemarkeder.


Interesserede kan se en oversigt med restriktionerne pr. 29. november 2021 her:






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......
- Dansk og spansk selskab tilbyder en elektrisk pakke med lastbiler og opladning på abonnement
- Metroselskab sender drift og vedligeholdelse af fire metro-linier i udbud
- Signalsystem på Fyn får støtte fra EU
- Fjernbus på vej fra København til Wien forulykkede nord for Berlin
- Flere tog med færgerne over Øresund
- Ekspertudvalg klar med anbefalingerne til fremtidens lokale kollektive transport

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst