Fragtmandsdirektør får centrale poster i Dansk Industri
Onsdag 6. oktober 2021 kl: 13:14
Af: RedaktionenJørn P. Skov, der er administrerende direktør for Danske Fragtmænd, er blevet valgt til Dansk Industris hovedbestyrelse og forretningsudvalg. Det skete på DI’s generalforsamling i KB-Hallen i København
![]() | |
|
- Vi er glade for, at Jørn Skov er indtrådt i forretningsudvalget, og dermed er med til at sikre, at vejgodstransporten fortsat har en stærk stemme i et helt centralt organ i DI, siger branchedirektør Lars William Wesch, ATL - Transportens Arbejdsgivere, som er en del af DI.
Jørn P. Skov er samtidig blevet medlem af DI’s hovedbestyrelse, hvor også næstformand i ATL, Henrik Tofteng, fra Henrik Tofteng A/S og formand for DI Transport, Anne Kathrine Steenbjerge, Anco Trans er medlem.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Skatteministeren fastholder afgifterne på dieselolie og benzin
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
- Transportmesse i Hannover blev besøgt af 140.000
- Bilist kørte ind i gående skraldemand
- Bokstrailere med tre aksler kan trække en trailer
- Sværtransport holdt på bro i Nordsverige i to uger
- Knap tre procent er batteri-elektriske
- Gule sedler har hjulpet
- Gartner og kloakmester har overført en kærre fra Hedensted til Låsby
- Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
- Dansk koncern har solgt sine affaldsaktiviteter i Tjekkiet og Slovakiet
- Shipping-virksomhed tog tre to-akslede med fra Hedensted
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





