Østsvensk lastbilmærke blev nummer to
Onsdag 8. september 2021 kl: 10:22
Af: Jesper ChristensenI løbet af august blev der nyregistreret 337 nye lastbiler over 16 tons i Danmark. Det var en fremgang på 67 i forhold til august sidste år. De 126 af de nye lastbiler blev leveret af Volvo trucks, der har hovedsæde i vestsvensk Göteborg, mens de 118 blev leveret af Scania, der har hovedsæde i østsvenske Södertälje
Mens både Volvo og Scania har fået nyregistreret flere lastbiler over 16 tons i august i år, end det var tilfældet for et år siden, har Mercedes-Benz og MAN på de næste pladser fået nyregistreret færre. Mercedes-Benz har fået nyregistreret 37 lastbiler over 16 tons i august i år mod 82 i august sidste år, mens MAN har fået nyregistreret 35 lastbiler over 16 tons i august i år mod 51 i august sidste år.
Iveco, der er gået fra en sjetteplads i august 2021 til en femteplads i august 2021, har fået nyregistreret 13 lastbiler over 16 tons i august i årmod 4 i august sidste år. DAF på sjettepladsen har fået nyregistreret 7 lastbiler over 16 tons i august i år mod 5 i august sidste år.
Mærke | August 2021 | August 2020 | ||
Antal | Andel | Antal | Andel | |
Volvo Trucks | 126 | 37,39 % | 66 | 24,44 % |
Scania | 118 | 35,01 % | 57 | 21,11 % |
Mercedes-Benz | 37 | 10,98 % | 82 | 30,37 % |
MAN | 35 | 10,39 % | 51 | 18,89 % |
Iveco | 13 | 3,86 % | 4 | 1,48 % |
DAF | 7 | 2,08 % | 5 | 1,85 % |
Renault Trucks | 1 | 0,30 % | 5 | 1,85 % |
I alt | 337 | 270 | ||
(Kilde og tabel: Bilstatistik, De Danske Bilimportører)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Energiselskab åbner nyt anlæg med diesel og AdBlue til tunge køretøjer i Næstved
- Langeskov-vognmand tager tre nye med gående gulv i brug
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Større ro/pax-færge skal øge kapaciteten over Østersøen
- Containertransportør har fået fem på stribe - to gange
- Hobro-vognmand køber vognmandsforretning i Fjelsø
- Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




