Andre må også bruge grif og V8 på deres produkter
Tirsdag 22. juni 2021 kl: 10:17
Af: Jesper ChristensenDen svenske patent- och marknadsdomstol har truffet sin afgørelse i en strid mellem den svenske lastbil- og busproducent Scania på den ene side og opbyggervirksomheden Svetsab på den anden. Striden handlede om Svetsab's brug af en grif og et V8 - begge dele er en del af Scania's varemærke. Scania havde stævnet Svetsab for at krænke Scania's varemærker
Patent- och marknadsdomstol har afgjort sagen og dømt Scania til at betale Svetsab 12 millioner svenske kroner i sagsomkostninger, da domstolen ikke fandt, at Svetsab krænkede Scania's varemærke ved at bruge grif og V8-logo på sine produkter.
Patent- och marknadsdomstol har ifølge flere svenske mediers omtale af sagen også delvist ophævet Scania's EU-varemærke V8 Scania.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Formodet bagmand til indsmugling af over 10 ton hash er udleveret fra Spanien
- Lastbilchauffør er blevet sigtet for vanvidskørsel
- De elektriske gik 0,5 procent tilbage
- Sengetrailer har en tilladt totalvægt på godt 110 tons
- Svensk lastbilproducent oplevede øget efterspørgsel
- Narkosælgere blev sigtet for ulovlig transport af farligt gods
- Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Årets andet kvartal havde en positiv indtjeningvækst
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




