Andre må også bruge grif og V8 på deres produkter
Tirsdag 22. juni 2021 kl: 10:17
Af: Jesper ChristensenDen svenske patent- och marknadsdomstol har truffet sin afgørelse i en strid mellem den svenske lastbil- og busproducent Scania på den ene side og opbyggervirksomheden Svetsab på den anden. Striden handlede om Svetsab's brug af en grif og et V8 - begge dele er en del af Scania's varemærke. Scania havde stævnet Svetsab for at krænke Scania's varemærker
Patent- och marknadsdomstol har afgjort sagen og dømt Scania til at betale Svetsab 12 millioner svenske kroner i sagsomkostninger, da domstolen ikke fandt, at Svetsab krænkede Scania's varemærke ved at bruge grif og V8-logo på sine produkter.
Patent- och marknadsdomstol har ifølge flere svenske mediers omtale af sagen også delvist ophævet Scania's EU-varemærke V8 Scania.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tre-akslet påhængsvogn er blevet overført til Himmerland
- Værft på Tasmanien skal bygge en elektriske hurtigfærge mere
- EU's transportministre åbner et vindue for nordiske transporter i fremtiden
- Uddannelsesinstitution fortæller om en vej fra drengedrøm til selvstændig vognmand
- Distributør af blade er blevet indklaget Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
- Tilskudsmodtagere og projekter kan ses på en liste
- Tre kørte for hurtig ved vejarbejde - og mistede kørekortene
- 51-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler, hvor en ung mand mistede livet
- Europæisk megawatt-ladenetværk får støtte fra EU
- Ny bekendtgørelse åbner for 4,2 meter høje køretøjer - og øget totalvægt
- Ejendomsinvestor vil anlægge logistik- og intermodalt hub i Ringsted
- Vej-entreprenør skærer ned på CO2-udledningen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





