Andre må også bruge grif og V8 på deres produkter
Tirsdag 22. juni 2021 kl: 10:17
Af: Jesper ChristensenDen svenske patent- och marknadsdomstol har truffet sin afgørelse i en strid mellem den svenske lastbil- og busproducent Scania på den ene side og opbyggervirksomheden Svetsab på den anden. Striden handlede om Svetsab's brug af en grif og et V8 - begge dele er en del af Scania's varemærke. Scania havde stævnet Svetsab for at krænke Scania's varemærker
Patent- och marknadsdomstol har afgjort sagen og dømt Scania til at betale Svetsab 12 millioner svenske kroner i sagsomkostninger, da domstolen ikke fandt, at Svetsab krænkede Scania's varemærke ved at bruge grif og V8-logo på sine produkter.
Patent- och marknadsdomstol har ifølge flere svenske mediers omtale af sagen også delvist ophævet Scania's EU-varemærke V8 Scania.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Vejspærring i Aarhus skabte lange køer
- Vognmand i Himmerland hentede tre-akslet city asfalt tip-trailer I Østjylland
- Politiet tjekkede studentervogne
- Rumænsk chauffør var påvirket - politiet beslaglagde hans lastbil
- Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





