Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Busser kan undtages for vejafgift

Fredag 18. juni 2021 kl: 13:09
Af: Redaktionen

I denne uge blev der opnået enighed mellem EU-Parlamentet og EU's Ministerråd om en politisk aftale om opdaterede regler for vejafgifter - det såkaldte eurovignetdirektiv. Direktivet skal tackle drivhusgasemissioner og andre miljøpåvirkninger, trafikbelastning og finansiering af vejinfrastruktur

I aftalen har man bevaret det grundlæggende princip således, at EU-landene har mulighed for at anvende vejafgifter og brugsafgifter for forskellige køretøjsklasser såsom lastbiler, varebiler, rute- og turistbusser, minibusser og personbiler uafhængigt af hinanden. Aftalen betyder ligeledes, at EU-landene kan beslutte slet ikke at opkræve afgifter for busser, hvilket organisationen Dansk PersonTransport er godt tilfreds med.


Dansk PersonTransport har blandt andet igennem sin europæiske paraplyorganisation IRU arbejdet for at give medlemslandene frihed til selv at beslutte, hvorvidt der skal betales vejafgifter for busser. 


Dansk PersonTransport mener, at det giver god mening at undtage busserne for vejafgifter, da busserne er et alternativ til privatbilismen. En bus med fuld belægning erstatter som minimum 20 personbiler. EU-Kommissionen og også EU-Parlamentet har dog længe været af den holdning, at såfremt et medlemsland vælger at pålægge tunge køretøjer vejafgifter, så skal det samme gælde for busser.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Nye anbefalinger bør følges op med massive investeringer i den kollektive trafik og mobilitetsløsninger
- Uddannelsesorganisation åbner for chaufføruddannelse til bus i Rødekro
- 50-årig mand stjal klokker ved jernbaneoverkørsler
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Samarbejde kommer på sporet med direkte tog til Berlin og Prag
- Det kan der være noget i, sagde manden......
- Dansk og spansk selskab tilbyder en elektrisk pakke med lastbiler og opladning på abonnement
- Metroselskab sender drift og vedligeholdelse af fire metro-linier i udbud
- Signalsystem på Fyn får støtte fra EU
- Fjernbus på vej fra København til Wien forulykkede nord for Berlin
- Flere tog med færgerne over Øresund
- Ekspertudvalg klar med anbefalingerne til fremtidens lokale kollektive transport

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst