Vognmand i Greve får sidste del af ordre
Tirsdag 11. maj 2021 kl: 15:16
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center i Taastrup har leveret anden halvdel af en ordre på 16 Volvo FH bogie-trækkere til vognmandsfirmaet MSG ApS der har hjemsted i Greve og ledes af Yahya Gassa
![]() | |
|
De nye Volvo lastbiler er alle udstyret med 500 hk turbocompound motor, informationssystem med navigation og Dynafleet. Der er desuden fjerntransport brændstofpakke med I-See og I-Roll som reducerer brændstofforbruget blandt andet ved hjælp af GPS-oplysninger om topografi via kort, Norges-bogie med videre. I bilernes XL Globetrotter førerhus er der lædersæder samt udvendig styling.
Alle lastbilerne er leveret med Volvo Dynafleet-flådestyringssystem og Volvo Sølv-servicekontrakt, der blandt andet indeholder forebyggende vedligeholdelse, serviceplan samt reparationer af drivline.
De ni lastbiler er den sidste del af en samlet ordre på 16 Volvo FH500 6x2 bogietrækkere, hvor de første syv blev leveret til MSG ApS 4. december sidste år.
Bilerne er leveret af Claus Hofman fra Volvo Trucks servicecenter i Taastrup.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fragtmænd har fået længe trailere
- Transportvirksomhed i Odense har fået de første - og venter på de næste
- Chauffør i varebil havde sin telefon i hånden - og tre paller lattergas i varerummet
- Bro-by får et nyt truckcenter
- Fredag 17. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Online-kort viser vej til ladestandere til elektriske lastbiler
- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
- Regler om fartsbegrænsere i busser og lastbiler skal forenkles
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |