Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Beskæftigelsesbarometer fra uddannelsesorganisation peger på højere tryk

Onsdag 3. marts 2021 kl: 17:00
Af: Redaktionen

Landets vognmænd ansætter flere chauffører, men de har svært ved at finde kvalificerede arbejdskraft. Det viser det seneste beskæftigelsesbarometer fra organisation Dekra, der tilbyder blandt andet uddannelser på transportområdet

I det nyeste beskæftigelsesbarometer fra Dekra svarer 80 procent af de godt 2.500 adspurgte vognmænd, at de har ansat nye chauffører de seneste tre måneder. Samtidig svarer 48 procent af vognmændene, at de skal ansætte flere chauffører i de kommende tre måneder.


Til gengæld melder 56 procent af vognmændene om udfordringer med at skaffe kvalificerede chauffører.


- Trods branchens store fokus på denne problemstilling gennem flere år, viser vognmændenes svar i beskæftigelsesbarometret, at vi stadig har et stort stykke arbejde foran os i branchen som helhed, hvis vi skal dække det voksende behov for kvalificerede chauffører i Danmark, siger administrerende direktør i Dekra Danmark, Peter Laursen.


Interesserede kan se hele analysen her:







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst