Færgehavneområder får en overhaling
Mandag 23. november 2020 kl: 15:03
Af: RedaktionenNår foråret kommer til næste år, vil havneområdet omkring Fanølinjen i Esbjerg og i Nordby se helt anderledes ud. Fanølinjen planlægger en opgradering af havneområder, terminaler og opmarchbaner
Fanølinjen planlægger et større løft af havnepladsen ved Fanølinjen i Esbjerg. Terminalen renoveres både ude og inde, og der arbejdes med en ekstra automat i check-in - en automat, som i højere grad kan hjælpe til med at prioritere turen for de lokale rejsende med Ø-Bizz. Endelig vil man blive budt velkommen af en stor, ny trafikinfotavle.
Samtidig vil Fanø Kommune lave bedre tilkørsel til opmarchbanerne på havnen i Nordby, ligesom P-pladsen ved lystbådehavnen inddrages som ekstra opmarchplads for derved at kunne minimere kødannelse. På Fanøsiden vil der også blive opsat en ny trafikinfotavle, ligesom området generelt vil blive forskønnet.
- Med en investering på 100 millioner i en ny el-færge mener vi, at tiden også er kommet til at gøre noget ved omgivelserne. Det betyder blandt andet, at vi etablerer en Barista’s kaffebar på havnen i Esbjerg, så vi kan yde en bedre service til dem, som venter på deres færgetur, siger Carsten Jensen, der er administrerende direktør for Molslinjen.
Den nye el-færge, der skal forbinde Esbjerg og Fanø, skal efter planen komme til Esbjerg i efteråret 2021. Med den kommende opdatering af havneområderne vil den komme ti at lægge til i en havn, som vil se noget anderledes ud end i dag.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Stykgodscenter i Skive har fået ny seks nye city gardintrailere
- Asfaltarbejde på motorvej ved Horsens vil påvirke trafikken frem til juli
- Dansk kranproducent har lanceret ny kran til byarbejde
- Nyt samarbejde skal øge virksomheders mulighed for at få arbejdskraft
- Synsvirksomhed ruster sig til nye syn af opbyggede køretøjer
- Transport bidrager til vækst i serviceproduktionen
- MAN Truck & Bus Danmark er nu en del af Semler Gruppen
- 11 gange dagligt - tabt gods skaber farlige situationer på vejene
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Fynsk transportvirksomhed har hentet to nye city-trailere med gardiner og skydetag
- Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





