Politiet sigter 47-årig mand for bedrageri og tyveri af entreprenørmaskiner
Fredag 14. august 2020 kl: 13:21
Af: RedaktionenEn 47-årig serbisk mand med bopæl i Slagelse blev fredag fremstillet i grundlovsforhør med begæring om varetægtsfængsling i en sag om bedrageri og tyveri af dyre entreprenørmaskiner. Politiet sigter den 47-årige mand for blandt andet at have brugt et falsk firma CVR-nummer i forbindelse med en leasing-aftaler af flere entreprenørmaskiner
Den 47-årige er mistænkt for at have solgt entreprenørmaskinerne - fire gravemaskiner til en samlet værdi af 1.250.000 kroner - videre, så leasingfirmaerne led et tab.
På baggrund af mistanken ransagede politiet torsdag mandens ejendom i Mullerup, hvor der blev fundet en minigraver med tilhørende skovle, en asfaltskærer, en fastplanermaskine og en påhængsvogn, som blev stjålet fra en byggeplads ved Gørlev Hallerne på Kalundborgvej i Gørlev Sj. natten mellem tirsdag og onsdag i denne uge.
Den 47-årige, der blev anholdt og sigtet for at stå bag tyveriet af disse maskiner, er desuden mistænkt i en lignende sag hos Sydøstjyllands Politi.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
- Dansk koncern har solgt sine affaldsaktiviteter i Tjekkiet og Slovakiet
- Shipping-virksomhed tog tre to-akslede med fra Hedensted
- Lastbilchauffør fik betonelementer op på siden
- De batteri-elektriske kører frem
- 22 procent af de tunge var elektriske
- Svensk rederikoncern køber ro/ro-skib fra 1999
- Det vil påvirke vognmændenes likviditet
- Vognmand fandt en fire-akslet løsning i Hedensted
- Lastbilchauffør var påvirket af alkohol
- September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




