Selvkørende teknologi er emnet på opstartsmøde for assessorer
Tirsdag 14. januar 2020 kl: 12:29
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen inviterer til møde i et nyoprettet forum for assessorer, der arbejder med - eller ønsker at arbejde med - selvkørende køretøjer
Vejdirektoratet og Færdselsstyrelsen har i løbet af 2019 gennemført en evaluering af de administrative aspekter af forsøgsordningen med selvkørende køretøjer.
Evalueringen resulterede i en række anbefalinger, herunder oprettelsen af et assessorforum, hvor assessorer og myndigheder, der beskæftiger sig med selvkørende køretøjer, kan mødes og drøfte problemstillinger og principielle spørgsmål i forhold til lovgivningen på området.
Det er på baggrund af denne anbefaling, at Færdselsstyrelsen har oprettet et assessorforum med opstartsmøde torsdag 27. februar i Ribe. På mødet deltager repræsentanter for Færdselsstyrelsen og Vejdirektoratet.
Tilmelding til mødet kan ske via dette link:
Tilmeldte deltagere vil modtage en dagsorden for mødet en uge forinden. Hvis der er forslag til emner, der ønskes drøftet på mødet, kan man fremsende dem i forbindelse med tilmeldingen.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Letbanen mellem Ishøj og Rødovre Nord åbner sidst i oktober
- Partnerportal skal lette hverdagen for transportvirksomheder
- Baneanlægget i Aarhus blive digitalt
- Lavprisflyselskab åbner 10 nye ruter fra Billund
- Færdselsstyrelsens bemandende takografekspeditioner lukkede onsdag
- Lufthavn på Djursland satte passagerrekord i september
- Pensionskasse ejede aktier i lufthavn i otte år
- Onsdag er flagdag på busser i København
- Udenlandske busselskaber omgår momsreglerne
- Basiskort er på vej i busser og tog
- Indkøb af letbanetog bliver udbudt igen
- Havneoperationer i Liepāja i Letland kan komme på svenske hænder
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |