Vognmand valgte V8’er med kroghejs
Onsdag 3. juni 2020 kl: 11:45
Af: Redaktionen
Vognmandsvirksomheden Rørby Johansen i Herlufmagle på Sydsjællnd har taget en ny fire-akslet Scania R 580 med en 16-liters V8-motor på 580 hk og træk på de to bagaksler. Den nye forvogn, der er opbygget med et Joab-kroghejs, skal køre med containere i entreprenørbranchen
![]() |
Bilen er leveret med en 12 trins Opticruise-gearkasse med overdrive, to krybegear, to bakgear og retarder. Bagtøjet er med tandemgear og navreduktion.
Førerhuset er indvendigt udstyret med blandt andet Driver+ pakke, Premium V8 lædersæder med ventilation og varme, læderrat, elektronisk opvarmet og justerbare spejle, køleskab, klimaanlæg, oliefyr med start via app, Infotainment pakke, Premium DAB radio med Apple Car Play og Bluetooth, LED-lyspakke, adaptiv fartpilot med Active Predicition, LDW kørebaneafvigelse og AEB.
Lastbilen er solgt og leveret af Ernst Larsen fra Scania.


.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
- Pulje skal bidrage til færre arbejdsulykker på transportområdet
- 38-årig mand blev sigtet for tyveri af dieselolie
- Energiselskab byder på årets el-lastbil
- Svensk transportvirksomhed har solgt sit danske datterselskab
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |