Vognmandsorganisation ændrer formen på sin 2020-generalforsamling
Fredag 27. marts 2020 kl: 13:41
Af: RedaktionenSom følge af situationen omkring corona-virus og det aktuelle forsamlingsforbud, som S-Regeringen med Folketingets fulde opbakning har indført, har vognmandsorganisationen DTL besluttet at ændre formen på årets generalforsamling fra det traditionelle setup med mange deltagere samlet et sted i Kongeriget Danmark til et delvist digitalt setup på den fastsatte dato
DTL oplyser, at det i lyset af gældende vedtægtsbestemte frister ikke er muligt at finde et nyt tidspunkt for den annoncerede traditionelle fysiske ordinære generalforsamling i DTL.
Sted og form for afholdelsen af DTL's ordinære generalforsamling 2020 ændres derfor til et delvist digitalt setup, som finder sted lørdag 16. maj klokken 9.00 hos DTL på Grønningen i København.
Generalforsamlingen vil blive afholdt delvist digitalt for at begrænse antallet af fysiske deltagere, og afviklingen vil ske under de af myndighederne fastsatte krav for forsamling på tidspunktet for afholdelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Bro mellem Siø og Langeland skal repareres
- Ny regering skal handle hurtigt på vejafgift og bureaukrati
- Folketingsvalg betyder, at fremsatte lovforslag bortfalder
- Overskudsjord bliver grundlag for miljøcenter nær Aalborg Havn
- Vi kræver at arbejdsmiljøet styrkes på vores arbejdspladser.
- Lastbilimportør har styrket sit mandskab med en kvinde
- Knogle fra forhistorisk tam-okse dukkede op under banebyggeri
- Webinar hos Miljøstyrelsen handler om affaldshåndtering
- Danmarks eksport til USA er mindre følsom over for told end tidligere
- Reducerede toldåbningstider udløser kritik fra transportorganisation
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




