Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmandsorganisation ændrer formen på sin 2020-generalforsamling

Fredag 27. marts 2020 kl: 13:41
Af: Redaktionen

Som følge af situationen omkring corona-virus og det aktuelle forsamlingsforbud, som S-Regeringen med Folketingets fulde opbakning har indført, har vognmandsorganisationen DTL besluttet at ændre formen på årets generalforsamling fra det traditionelle setup med mange deltagere samlet et sted i Kongeriget Danmark til et delvist digitalt setup på den fastsatte dato

DTL oplyser, at det i lyset af gældende vedtægtsbestemte frister ikke er muligt at finde et nyt tidspunkt for den annoncerede traditionelle fysiske ordinære generalforsamling i DTL.


Sted og form for afholdelsen af DTL's ordinære generalforsamling 2020 ændres derfor til et delvist digitalt setup, som finder sted lørdag 16. maj klokken 9.00 hos DTL på Grønningen i København.


Generalforsamlingen vil blive afholdt delvist digitalt for at begrænse antallet af fysiske deltagere, og afviklingen vil ske under de af myndighederne fastsatte krav for forsamling på tidspunktet for afholdelsen.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Danmarks og Sveriges kapitaltilførsel til PostNord Logistics skal undersøges igen
- To udbud bliver annulleret på grund af forsinket specialfartøj
- Transportcenter har fået en stjerne fra Stuttgart
- Vognmand på Falster kører ud med syv-akslet vogntog
- Fire-akslet maskintrailer kan blive godt seks meter længere
- Trafikanter skal ændre på deres "det plejer vi"
- Göteborgs Hamn bliver hjemsted for brint-elektrolyseanlæg
- Tre-akslet anhænger med ramper skal køre med maskiner
- Vognmandsforretninger går sammen og får udgangspunkt i Ishøj
- Svensk lastbilproducent har leveret over 10.000 gasdrevne lastbiler verden over
- Ejertidsomkostninger kan skæres ned med en trediedel
- Norsk pakkedistributør vinder markedsandele i Danmark

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst