Transportorganisation udsætter generalforsamling til efter forårets corona-tid
Fredag 27. marts 2020 kl: 12:50
Af: RedaktionenSom følge af den aktuelle situation med restriktioner for at dæmme op for spredning af corona-virus har bestyrelsen i transportorganisationen ITD set sig nødsaget til at udskyde den ordinære generalforsamling i ITD, som efter de vedtægtsbestemte frister var indkaldt til afholdelse lørdag 2. maj
Beslutningen er truffet på grund af usikkerheden om, hvorvidt afvikling kan ske i overensstemmelse med forsamlingsforbuddet og de danske myndigheders sundheds- og sikkerhedsmæssige retningslinjer i den aktuelle situation.
Generalforsamlingen udskydes indtil forsamlingsforbuddet og de danske myndigheders sundheds- og sikkerhedsmæssige retningslinjer giver mulighed for at afvikle den ordinære generalforsamling.
Så snart det er muligt, vil ITD vende tilbage med en ny dato og sted for afholdelse af den ordinære generalforsamling.
Så snart det er muligt, vil ITD vende tilbage med en ny dato og sted for afholdelse af den ordinære generalforsamling.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Transportcenter får besøg af 63 EU-transportattacheer
- Næste uge gennemfører Motorstyrelsen en større kontrol på Fyn
- Lastbil- og bus leverandør udnævner to nye direktører
- Politiet tjekkede dyretransporter på Bornholm
- Transportministeren ophæver 25 timers-reglen for parkering på statslige rastepladser
- - Fantastiske nyheder for branchen
- Vognmand i Dalmose tog to tre-akslede med sig hjem
- Ny måling viser fremgang på postmarkedet
- Dansk og spansk selskab tilbyder en elektrisk pakke med lastbiler og opladning på abonnement
- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Transportvirksomhed syd for Aarhus har fået depotopladning
- Nyt selskab skal gøre opladning nemmere og billigere
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |