Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Transportorganisation tabte i Byretten - og anker til Landsretten

Onsdag 11. marts 2020 kl: 11:45
Af: Jesper Christensen

Byretten i Sønderborg gav 12. februar en vognmand fra Nordvestjylland medhold i, at transportorganisationen ITD afveg fra sine egne vedtægter, da organisationen ophævede vognmandens medlemsskab med henvisning til, at hans omsætning var for lille. ITD har efterfølgende anket afgørelsen til Vestre Landsret

 - Vi er i ITD fuldstændig uenige i byrettens afgørelse. Det kræver langt mere end en omsætning på under 50.000 kroner om året at være en aktiv transportvirksomhed, siger ITD´s bestyrelsesformand Christian Sørensen Madsen til transportnyhederne.dk.


ITD og formand Christian Sørensen Madsen udtaler sig efter at have fået lejlighed til at læse vores artikel om sagen:


Christian Sørensen Madsen siger videre, at en helt symbolsk omsætning ikke berettige til medlemskab af ITD i henhold til organisationens vedtægter. 


- Vi mener, at byretten fejltolker ITD’s eksisterende vedtægtskrav, hvorefter medlemskab netop kræver aktiv virksomhedsdrift, og derfor har vi nu anket dommen til Vestre Landsret. ITD er og skal være en forening for aktive transportvirksomheder, og det kriterium mener vi på ingen måde, at det tidligere medlem lever op til. Det spørgsmål må nu afvente Vestre Landsrets stillingtagen, siger Christian Sørensen Madsen til transportnyhederne.dk 



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportfond åbner ny uddelingsrunde for projekter i transportbranchen
- Lastbil kilede sig fast under jernbanebro
- Transportorganisation venter på svar i 5.000 indsigelsessager
- Fem eleltriske og en diesel er på de franske program i Hannover
- Fagforbund er tilfreds med ny ordning om udenlandsk arbejdskraft
- Entreprenør i Gundsø har hentet en ny city asfalt tiptrailer i Hedensted
- Industri-koncerner går sammen om at opskalere brint til vejtransport
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Hollandsk lastbilproducent og svensk teknologi-virksomhed vil sammen sætte fart på selvkørende godstransport
- Vognmandsorganisation forventer en afgørelse i løbet af september
- Kommuner skal gøre det lettere at komme på arbejde
- Årets transportlærling hedder Mathilde til fornavn og er chauffør i Struer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst