Færre unger kører med bus og tog
Tirsdag 11. februar 2020 kl: 09:24
Af: RedaktionenFærre unge bruger bus og tog, flere tager bilen. Det viser nye tal fra Danske Regioner. Andelen af unge mellem 16-24 år, der bruger kollektiv trafik, er faldet med 9 procent siden 2015. Samtidig sætter knapt 15 procent flere unge sig ind i en bil
Den udvikling skal vendes, mener næstformand i Danske Regioner, Ulla Astman (S), der er regionsrådsformand i Region Nordjylland.
Hun foreslår derfor, at midlerne til takstnedsættelser i Finanslovsaftalen for 2020 bliver brugt på at gøre den kollektive trafik billigere for de unge.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Buschauffør kørte for hurtigt
- Færger på Øresund sejlede med flere passagere og biler
- Færger på Nordsøen havde mere fragt med i december
- Kommuner i Hovedstadsområdet finder penge til el-delecykler
- Regionalt togselskab forbinder Skagen med Hobro
- 17-årige bilister sigtet 1.000 gange på et halvt år
- Uenighed om betaling for taxi endte med anholdelse
- Fjernbusselskab skifter busoperatør
- Færre færger fragtede flere biler
- Danmark er en stor færgenation i Europa
- Flextrafik bliver enklere fra midt i næste uge
- Ændringer i køre- og hviletidsbekendtgørelsen bliver udsat
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


