Cementstøberi har fået ny bil med bagmonteret kran
Fredag 10. januar 2020 kl: 12:00
Af: Redaktionen
Virksomheden FC Beton i Frejlev ved Aalborg har taget en ny fire-akslet Scania G 500 i brug. Virksomheden råder over i alt 18 lastbiler, der er opbygget som som betonkanoner, trækkere samt forvogne til påhængsvogne og kærrer
![]() |
Det er Stiholt's markedschef Jens Holger Pedersen, der lige som mange gange før har stået for leveringen af den nye Scania G 500, hvor førerhuset af hensyn til chaufførens mange daglige ind- og udstigninger er placeret lidt lavere på chassiset.
Motoren er en 13-liters seks-cylindret rækkemotor på 500 hk og med et maksimalt drejningsmomenet på 2.550 Nm. Lastbilens 14-trins gearkasse med to krybegear har fuldautomatisk Opticruise gearskiftesystem. Bagtøjet er et tandembagtøj med langs- og tværgående differentialespærrer og en udveksling på 2,92:1.
Chassiset er fuldt luftaffjedret, og af hensyn til manøvreevnen er den bageste støtteaksel styrbar samt løftbar ved tomkørsel uden kran.
FC Beton kører normalt 8-10 år med sine lastbiler, så derfor er der tegnet vedligeholdelseskontrakt inklusiv udvidet drivlinegaranti på den nye Scania. Som det fremgår af billederne, er bilen udrustet med VBG kærretræk, og det skyldes, at den i løbet af et par måneder får selskab af en ny, tre-akslet kærre, så den maksimalt tilladte vogntogsvægt kan udnyttes mere effektivt.
Bag forkortelsen FC gemmer der sig navnet Frejlev Cementstøberi A/S.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
- Transport- og logistikvirksomhed i Herning øgede sin omsætning
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Politiet beslaglagde 22.400 ulovlige puff-bars ved grænsen
- Rutesimulator viser vej til opladning af lastbiler
- Elektrisk trækker kører flere betonleverancer ind i en mere bæredygtig fremtid
- Et eksempel på, hvad der er muligt
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)



