FynBus har afsluttet to udbud
Tirsdag 7. januar 2020 kl: 16:50
Af: RedaktionenDe nuværende operatører af bybusserne i Nyborg og i Svendborg har genvundet kontrakterne. De betyder, at passagerne ikke vil opleve ændringer i forbindelse med de nye kontrakter
I Nyborg kommune har Nyborg Rejser A/S vundet FynBus’ seneste udbud af by- og lokalbuskørslen. Det er også Nyborg Rejser, der kører busserne i Nyborg Kommune i dag, så passagererne vil ikke opleve ændringer. Den nye kontrakt træder i kraft 1. august i år og strækker sig over tre år med mulighed for forlængelse.
I Svendborg har Arriva Danmark A/S vundet FynBus’ seneste udbud af bybuskørslen. Da det også er Arriva, der kører bybusserne i Svendborg i dag, vil passagerene ikke komme til at opleve ændringer. Den nye kontrakt træder i kraft 1. august 2020, og strækker sig over tre år - med mulighed for forlængelse. Kørslen udføres med de samme busser, som kører i dag.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet har anholdt tre mænd
- Seks togstationer skal være mere trygge og attraktive
- Det første af 34 metrotog har fået plads til flere passagerer
- Lastbil kørte på to broer i Allerød
- El-busser overholder lovregulering af cybersikkerhed
- Midtjysk busselskab er kørt til rekonstruktion
- Billet til 15 kroner skal gælde for alle til alle busser og letbanetog
- Budgetforlig i Aarhus skal give forbedre fremkommeligheden for alle trafikanter
- Hvad kan få gymnasieelever til at tage cyklen
- En ombygget container står klar til cykler i Hedensted
- 55-årig mand cyklede ud for an et tog
- Tre unge drenge kastede sten mod S-tog
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




