Færdselsuheld fik politiet på sporet af ulovligt arbejde
Tirsdag 5. november 2019 kl: 14:54
Af: RedaktionenMandag eftermiddag klokken 15.33 skete der et færdselsuheld i krydset Sumatravej/Strandvejen i Aarhus. Ved uheldet kom en 36-årig kvinde kom til skade, mens en 37-årig mand blev tilbageholdt på baggrund af en paragraf i Udlændingeloven
Kvinden var kommet cyklende ligeud i krydset, da den 37-årige mand svingede til højre i sin varebil og ramte hende. Den 36-årige kvinde blev kørt på skadestuen, hvor hun blev behandlet for brud på ben og fod.
Den 37-årige fører af varebilen blev sigtet for ikke at overholde sin vigepligt. Det viste sig efterfølgende, at manden var fra Argentina og ankommet til Danmark for cirka en måned siden. Han kørte rundt for et firma, selvom han ikke havde arbejdstilladelse i Danmark. Han blev derfor tilbageholdt i tre gange 24 timer, indtil hans sag bliver afgjort.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Ø-færger sætter farten ned for at spare brændstof
- Færgerederi var 363 passagerer fra et sætte ny rekord
- Maskinstation på Lolland hentede fire-akslet tip-trailer i Østjylland
- Lastvognstog væltede i soloulykke
- Tysk lastbil er den øverste e-stjerne på listen
- Fragtmænd har fået længe trailere
- Transportvirksomhed i Odense har fået de første - og venter på de næste
- Chauffør i varebil havde sin telefon i hånden - og tre paller lattergas i varerummet
- Bro-by får et nyt truckcenter
- Fredag 17. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Online-kort viser vej til ladestandere til elektriske lastbiler
- Fem-akslet lastbil bliver bygget på fabrikken
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |