Sættevognen til særtransport har særlig styring og smart kontrol
Mandag 16. september 2019 kl: 14:23
Af: Redaktionen
Handelsfirmaet Jørn Bolding A/S i Esbjerg har leveret en fabriksny Goldhofer-sættevogn med hjulgrøfter og udtræk til transportfirmaet Maskintransport v/ Kjeld Eriksen & Søn ApS i Hørve mellem Holbæk og Kalundborg
![]() |
Hjulgrøfterne er tilpasset således, at hovedparten af gummihjuls-maskinerne, som transporteres, passer i hjulakselafstanden.
Med det nye Goldhofer SmartControl kan følgende funktioner betjenes via radio-fjernbetjening eller via panel, som er monteret på svanehals samt bagenden af køretøjet:
- Styring og indsporing
- Tænd/sluk for arbejdslamper
- Styring af hydrauliske støtteben i bagenden
- Hæv- og sænk af ramper
- Side forskydning af ramper
- Tænd og sluk af kraftudtag
Sættevognens totalvægt er 48.000 kg. Ved blokvognskørsel kan totalvægten øges til 74.000 kg. Traileren kan udtrække med 2.900 mm. De to-delte ramper er med hydraulisk hæveværk, som er forskydelig til siden.
Derudover er der blandt andet monteret Wabco Smartboard, centralsmøringsanlæg af fabrikatet Bekamax med to smørepumper, SuperGrip gummibelægning samt skridsikker belægning på alle trædeflader..jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Entreprenør tager maskinerne på ny fire-akslet maskintrailer
- Vognmand i Holstebro kan sætte to stjerner i stikket
- Investeringer i land-infrastruktur kan blive katalysatoren for næste vækstfase
- Færre færger fragtede flere biler
- - Det er tilfredsstillende
- Ændringer i køre- og hviletidsbekendtgørelsen bliver udsat
- Decembers nummer ét var dobbelt så stor som nummer to
- Ulovlige overhalinger udløste straksbøder
- Danske køretøjer kan synes i udlandet
- Bestanden er vokset med en procent
- Tysk transportvirksomhed har fået køletrailer nummer 1.000
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)



