Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Sættevognen til særtransport har særlig styring og smart kontrol

Mandag 16. september 2019 kl: 14:23
Af: Redaktionen

Sættevognen til særtransport har særlig styring og smart kontrol

Handelsfirmaet Jørn Bolding A/S i Esbjerg har leveret en fabriksny Goldhofer-sættevogn med hjulgrøfter og udtræk til transportfirmaet Maskintransport v/ Kjeld Eriksen & Søn ApS i Hørve mellem Holbæk og Kalundborg

Sættevognen til særtransport har særlig styring og smart kontrol
Goldhofer-sættevognen - en fire-akslet Goldhofer STZ-L 4 A - har en speciel styring opbygget med tre hydraulisk tvangsstyrede og luftaffjedrede aksler. Den første aksel er modstyrende, hvilket betyder, at vogntoget har en optimal radius i svingene. Sættevognen er leveret med BPW ECO Plus-aksler, der er monteret med 245/70 R 17,5 continental tvillingedæk.
 

Hjulgrøfterne er tilpasset således, at hovedparten af gummihjuls-maskinerne, som transporteres, passer i hjulakselafstanden.


Med det nye Goldhofer SmartControl kan følgende funktioner betjenes via radio-fjernbetjening eller via panel, som er monteret på svanehals samt bagenden af køretøjet:
  • Styring og indsporing
  • Tænd/sluk for arbejdslamper
  • Styring af hydrauliske støtteben i bagenden
  • Hæv- og sænk af ramper
  • Side forskydning af ramper
  • Tænd og sluk af kraftudtag
 
Sættevognens totalvægt er 48.000 kg. Ved blokvognskørsel kan totalvægten øges til 74.000 kg. Traileren kan udtrække med 2.900 mm. De to-delte ramper er med hydraulisk hæveværk, som er forskydelig til siden.


Derudover er der blandt andet monteret Wabco Smartboard, centralsmøringsanlæg af fabrikatet Bekamax med to smørepumper, SuperGrip gummibelægning samt skridsikker belægning på alle trædeflader.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
- Tre-akslet trækker er rullet til Sorø
- Trafikstyrelsen advarer mod at bygge boliger tæt på erhvervshavne
- Lærlinge på erhvervsuddannelserne vil også modtage fødevarecheck
- I løbet af 2025 skaffede fagforening knap 15 millioner kroner
- Arbejdsskadesager rundede 105 millioner kroner
- Ikast-vognmand har kastet sig ud i en ny tre-akslet trækker med stjerne på fronten
- Rederikoncern omsatte for mere - og driftsresultatet blev mindre
- Tip-trailer med fire aksler rummer 59 kubikmeter
- Fabrik i Belgien har produceret førerhuse i 60 år
- Seks jernbaneoverkørsler uden bomme får overvågningskameraer
- Vognmand i Herning indsætter to akslede elektriske trækkere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst