Wirehejs klarer dyretransporten
Torsdag 5. september 2019 kl: 12:00
Af: RedaktionenOpbyggervirksomheden Sawo’s afdeling i Holstebro har leveret en ny wirehejsopbygning til vognmand Herluf Bjerregaard, der har hjemme i Øster Assels på sydspidsen af Mors
![]() |
CLF432S-3W-hejset er leveret med to stopmål tilpasset Herluf Bjerregaards ønske, to optrækshastigheder, alu-afdækning på overrammen og leveret med hydraulik til påhængsvogn/kærre samt udtag for automatbagsmæk. Derudover er der monteret vandret afdækning i begge sider, træk med luftservo i bagenden og værktøjskasse i venstre side samt låsesystem for kreaturlad.
Herluf Bjerregaard, der er tredje generation, som driver vognmandsforretningen, beskæftiger sig hovedsageligt med dyretransport og containerkørsel.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





