Autotransportør får mere havneplads
Tirsdag 3. september 2019 kl: 14:00
Af: RedaktionenEsbjerg Havn's nye multiterminal har åbnet for, at virksomheden Scandinavian Auto Logistics har fået fordoblet deres kapacitet. Det giver muligheder for øget trafik, da Esbjerg Havn ligger godt placeret i forhold til skibe lastet med biler - og lastbiler til den videre transport
I dag kører der omkring 75.000 nye biler over kajen i Esbjerg. Med en aftale om at leje 40.000 kvadratmeter i Esbjerg Havn's nye multiterminal får Scandinavian Auto Logistics mulighed for at håndtere endnu flere biler.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Ny takografteknologi skaber overblik
- Politiet konstaterede 39 køre- og hviletidsovertrædelser på Bornholm
- Elektrisk lastbil til dansk affaldsselskab blev vist frem i München
- Tip-trailer med automatisk rullepresenning kan rumme 61,5 kubikmeter i kassen
- Transportkoncern får godkendt sine klimamål
- Lastbilfabrik i Eindhoven producerer store elektriske trækkere
- Hollandsk lastbilproducent får ny topchef
- Geopolitisk krise kræver grøn brint til industrien og grønne brændstoffer til skibe, fly og forsvar
- Fire-akslet maskintrailer med udtræk får hjemsted på Vestsjælland
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Første del af tunnel mellem Danmark og Tyskland er på vej mod havbunden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


