Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
ENHEDSLISTEN OM S-REGERINGENS UDVALG:

Det er et rigtigt godt initiativ i kampen mod social dumping på landevejen

Mandag 26. august 2019 kl: 16:12
Af: Redaktionen

Det såkaldte Padborg-udvalg, der blev nedsat af den tidligere VLAK-Regering og som skulle finde løsninger, der kunne sikre udenlandske chauffører ordentlige løn- og arbejdsvilkår i Danmark, afsluttede mandag sit arbejde -uden at være blevet enige om anbefalinger til regeringen. S-Regeringen foreslår på baggrund af en række forslag fra DA og FH, at der lovgives om mindsteløn for udenlandske chauffører, der kører cabotagekørsel i Danmark

Transportordfører for Enhedslisten, Henning Hyllested, hilser initiativet velkomment. 


- Enhedslisten har gennem mange år været i forreste række i kampen mod social dumping på landevejen. Det er derfor overordentligt glædeligt, hvis der nu tages et afgørende skridt i denne kamp. Det er også på høje tid. Danske bus- og godschauffører - og danske vognmænd - har alt for længe været udsat for unfair konkurrence fra billige, underbetalte chauffører fra især østeuropa, siger Henning Hyllested og fortsætter:


- Vi er ikke så bange for at lovgive på dette område, da det retter sig mod udenlandske chauffører, der kører indenlandsk transport i Danmark til lønninger på bulgarsk og rumænsk niveau - langt under danske chaufførers lønninger.


Henning Hyllested peger på, at det afgørende er, at der samtidig med en kommende lov bliver afsat penge og ressourcer (mandskab og uddannelse) til at sikre en effektiv kontrol med, at loven overholdes. 


- Det har i alle årene været et stort problem, at håndhævelsen af de eksisterende regler ikke var god nok, siger Henning Hyllested, der henvisr ti en artiklen i Lastbilmagasinet, hvor en betjent kritiserer den eksisterende tungvognskontrol for at være for dårlig og politiledelsen for at male et skønmaleri af kontrollen over for politikerne.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand hentede komplet vogntog i Hedensted
- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Sololastbiler og sættevognstog må holde vægten - norske vognmænd protesterer
- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst