Klik venligst

Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet advarer mod pirattaxaer i Esbjerg

Mandag 29. juli 2019 kl: 08:35
Af: Redaktionen

Syd- og Sønderjyllands Politi har modtaget to anmeldelser om pirattaxi-kørsel. En af anmeldelserne drejer sig om, at en taxapirat uretmæssigt har hævet et stort beløb på et kreditkort

I begge tilfælde havde passagerer taget en i pirattaxi tidligt fredag efter en bytur i Esbjergs centrum.


I det ene tilfælde lykkes det taxipiraten at misbruge en 32-årig mands Visakort i køretøjet, hvorefter der uretmæssigt bliver hævet et større beløb. I det andet tilfælde tog piraten hævekortet fra en 28-årig mand, ligesom den kriminelle chauffør også narrede pinkoden ud af passageren.


Begge hændelser bliver efterforsket, og Syd- og Sønderjyllands Politi advarer samtidig mod at benytte uautoriserede taxier.


- For nogen kan det måske være fristende at benytte en pirat, fordi der kan være mangel på taxier i nattelivet. Men det kan i værste fald blive en meget dyr tur, fordi man risikerer at blive snydt, understreger vicepolitiinspektør Chr. Østergård fra Syd- og Sønderjyllands Politis Forebyggelsessektion.
 
- Skal vi dette problem til livs, kræver det dels, at borgerne anmelder ulovlig taxikørsel til myndighederne, dels at borgerne vælger pirattaxierne fra, tilføjer han.
 
Vicepolitiinspektøren peger i derudover på, at pirattaxier – i modsætning til de autoriserede taxier – for eksempel ikke afregner skat eller har tilladelser, forsikringer med mere i orden - lige som køretøjet typisk heller ikke er godkendt til taxakørsel.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Hovedstadens nye letbane kører med dobbelt så mange passagerer som forventet
- SSFMR-Regeringen vil lægge afgifter på krydstogtskibe
- Finansministeren mødtes med ledelsen af Københavns Lufthavne A/S
- Politiet i Østjylland tjekkede taxier
- Brand i teknikhytte betyder færre tog på Vestfyn
- Regeringen vil sikre direkte tog til Struer
- Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser
- Limfjordslufthavn er blevet kåret som Danmarks bedste - fem ud af seks gange
- Togselskab køber gennemprøvede batteritog til kort lokalbane
- DSB holder fast i fokus på levering af nye tog
- Rigsrevisionen har set på DSB’s køb af nye tog
- Statsrevisorernes havde bemærkninger til beretningen om nye tog til DSB

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst