Varebilerne falder tilbage
Tirsdag 9. juli 2019 kl: 10:02
Af: Redaktionen
I løbet af juni blev der sat nummerplader på 2.829 nye varebiler. Der er en tilbagegang på 391 i forhold ti juli sidste år, hvor der blev sat nummerplader på 3.220 varebiler
Brancheorganisationen De Danske Bilimportører peger dog på, at årets første halvdel er fuldt ud på niveau med sidste år, da der i første halvdel af i år samlet er registreret 17.207 nye varebiler mod 17.289 varebiler i samme periode sidste år. Forskellen er et lille fald på 0,47 procent.
- Varebilsalget er ofte en god indikator på aktivitetsniveauet i erhvervslivet. Vi er derfor også glade for at se, at varebilsalget stadig ligger på et højt og stabilt niveau. Vi mener ikke, at det afdæmpede salg i juni bør give anledning til bekymring. Uagtet af juni-salget, ligger varebiler samlet set stabilt for året, siger direktøren hos De Danske Bilimportører, Gunni Mikkelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet
- Bestanden er vokset med 9,3 procent siden juli 2020
- Færre nye lastbiler fik nummerplader på i juli
- Pantning nåede ny rekord i juli
- Roskilde-firma har fået en ny tre-akslet citytrailer med tip
- 70-årig kvinde svingede ud foran lastbil
- Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




