Formanden for Danske Havnevirksomheder fortsætter
Torsdag 16. maj 2019 kl: 10:20
Af: RedaktionenKlaus G. Andersen blev onsdag genvalgt som formand for Danske Havnevirksomheder, der organiserer en række private virksomheder, som driver forretning på i danske erhvervshavne. Genvalget skete på foreningens ordinære generalforsamling, som fandt sted i Industriens Hus i København
Klaus G. Andersen, der er administrerende direktør i Fredericia Shipping A/S, har været formand for Danske Havnevirksomheder i en årrække. Han kom i sin årsberetning på generalforsamlingen ind på sagen om lukningen af Kolding Havn, som er en af de største sager for foreningen i nyere tid.
- Situationen er helt og aldeles uholdbar, hvis en kommune som Kolding med en pludselig kovending kan trække tæppet væk under en hel havn og dens havnevirksomheder. En sådan kommunal beføjelse vil gøre livet utåleligt usikkert for alle havnevirksomheder i Danmark, sagde han.
Danske Havnevirksomheder har klaget til Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen over kommunens beslutning om at nedlægge Kolding Havn. Sagens vigtighed blev understreget af stor diskussionslyst blandt de deltagende havnevirksomheder på generalforsamlingen, der fik sat kursen for foreningens fremtidige arbejde.
Generalforsamlingen gav også genvalg til administrerende dir. Lars Jespersen, SDK Shipping A/S på næstformandsposten og til en række bestyrelsesmedlemmer, der var på valg. Ny i bestyrelsen er Jakob Juhl, Samtank A/S, der afløser Asbjørn Karlsson fra samme virksomhed.
Danske Havnevirksomheders bestyrelse består herefter af følgende:
- Klaus G. Andersen, Fredericia Shipping A/S (formand)
- Lars Jespersen, SDK Shipping A/S (næstformand)
- Per Jensen, Blue Water Shipping A/S
- Lars Hoffmann, DFDS A/S
- Lars Holm Hansen, DLG a.m.b.a
- Gustav Jakobsen, Schultz Shipping A/S
- Henrik Dinnsen, Svane Shipping A/S
- Henrik Otto Jensen, Niels Winther & Co Aps / Scandinavian Auto logistics A/S
- Jakob Juhl, Samtank A/S
- Ulf Stephenson, Holship Danmark A/S
- Jens Toft, Danish Agro a.m.b.a
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
- Transportorganisation har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




