Bruun Transport’s nye trailer har blå pressenning og truckbeslag
Torsdag 31. januar 2019 kl: 12:50
Af: RedaktionenLastas i Hedensted har leveret en ny fire-akslet Kel-Berg gardintrailer til Bruun Transport i Give. Bruun Transport blev startet i 2017 af Svend Bruun, der i dag har tre trækkere og beskæftiger tre mand med kørsel i Danmark og Norge
![]() |
Gardinopbygningen har skydetag med 70 procents åbning monteret på kraftige forbukkede alumuniumsvanger, to sandwichstålbagdøre med plywood i mellem og med to indbyggede tanglukkere pr. dør. I hver side er der tre forskydelige sidestolper med bræddeholdere og i alt 24 brædder. Bunden belagt med 28 mm hårdttræsplanker og har lastsikring med fire binderinge i forende og bagende, 13 sæt 2,5 tons binderinge i kantskinne og 3x6 stk. 80 x 50 mm sokler, der flugter på tværs
Traileren er leveret med fire ni tons luftaffjedrede aksler med skivebremser og hæve/sænk-funktion. Fjerde aksel er selvstyrende. Traileren er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 48.000 kg.
Den nye gardintrailer er leveret af Anders Matzen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Nye ruter og skjulemetoder afsløret i kokainrazziaer i Spanien
- Sydøstjyllands Politi beslaglagde 17.920 puff bars I Fredericia
- 22 til- og frakørsler på motorvejsnettet bliver ombygger til dobbelttrailer-vogntog
- Lastvognssælgere og mekanikere kan hente og bringe lastbiler uden kvalifikationsuddannelsesbevis
- Tungvognspolitiet tjekkede 88 tunge køretøjer
- Dobbelttrailer-vogntog får mere plads
- Grundlaget for Motorvej E20 er ødelagt ved Københavns Lufthavn
- Fem tip-trailere blev sendt samme sted hen
- Der er kommet 208 flere batterielektriske lastbiler på vejene
- Antallet af nyregistreringer er steget med 84
- Færre nye lastbiler kom ud at køre
- Lastbilbestanden følger årsudsvingningen på et højre niveau
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |