Bruun Transport’s nye trailer har blå pressenning og truckbeslag
Torsdag 31. januar 2019 kl: 12:50
Af: RedaktionenLastas i Hedensted har leveret en ny fire-akslet Kel-Berg gardintrailer til Bruun Transport i Give. Bruun Transport blev startet i 2017 af Svend Bruun, der i dag har tre trækkere og beskæftiger tre mand med kørsel i Danmark og Norge
![]() |
Gardinopbygningen har skydetag med 70 procents åbning monteret på kraftige forbukkede alumuniumsvanger, to sandwichstålbagdøre med plywood i mellem og med to indbyggede tanglukkere pr. dør. I hver side er der tre forskydelige sidestolper med bræddeholdere og i alt 24 brædder. Bunden belagt med 28 mm hårdttræsplanker og har lastsikring med fire binderinge i forende og bagende, 13 sæt 2,5 tons binderinge i kantskinne og 3x6 stk. 80 x 50 mm sokler, der flugter på tværs
Traileren er leveret med fire ni tons luftaffjedrede aksler med skivebremser og hæve/sænk-funktion. Fjerde aksel er selvstyrende. Traileren er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 48.000 kg.
Den nye gardintrailer er leveret af Anders Matzen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - MAN Truck & Bus Danmark er nu en del af Semler Gruppen
- 11 gange dagligt - tabt gods skaber farlige situationer på vejene
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Fynsk transportvirksomhed har hentet to nye city-trailere med gardiner og skydetag
- Østrigs har indføret kørselsforbud i påsken
- Vejdirektoratet undersøger jordens egenskaber under vejen til havnen
- Vestjysk fragtmand overtager kollega i Thy
- Producent afviser mangel
- Skævvridning af afgifter kan koste Danmark dyrt
- Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






