Stena Lines første af fem nye skibe er kommet i vandet
Torsdag 17. januar 2019 kl: 16:11
Af: Redaktionen
Onsdag nåede Stena Line en milepæl i en ordre på fem nybyggede ro/pax-skibe. Det første skib - Stena Estrid - har forladt tørdokken på Avic Weihai Shipyard i Kina
Stena Estrid er det første ro/pax-skib ud af tre E-Flexermodeller, der repræsenterer næste generation af energieffektive og fleksible ro/pax-skibe. Stena Estrid er et af tre skibe, som Stena Line vil sætte ind på sin ruter over Det Irske hav. Stena Estrid skal indsættes på ruten mellem Dublin og Holyheadover i 2020. De to andre ventes at blive sat ind på ruten mellem Liverpool og Belfast i 2021.
De nye ro/pax-skibe er 215 meter lage og har en lastekapacitet på 3.100 lanemeter. Der kan være 1.000 passagerer og besætningsmedlemmer om bord på hvert skib.
Ud over de tre ro/pax-skibe til ruterne over Det Irske Hav har Stena Line bestilt to større E-Flexermodeller. Disse skal efter planen sættes ind andre steder i Stena Lines rutenet i 2022. Disse færger bliver 240 meter lange og får en lastekapacitet på 3.600 meter med plads til 1.200 passagerer.
Stena Line fremhæver, at navnet Estrid er valgt for at understrege Stena Lines nordiske udgangspunkt. Estrid er et oldnordisk navn og en østlig variant af Astrid, der forekommer på mange runestene. Begge navne betyder skøn eller elsket.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


