Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Leverandør af biobrændsel tager fat med ny kran-man

Torsdag 30. november 2017 kl: 11:57
Af: Redaktionen

Leverandør af biobrændsel tager fat med ny kran-man

Virksomheden DK-Miljø A/S i Store Heddinge på Sjælland har taget en ny fire-akslet MAN opbygget med en HMF 2650 K5-kran og et HMF TF324 wirehejs

Leverandør af biobrændsel tager fat med ny kran-man
HMF 2650 K5-kranen har et armsystem med 15 graders overknæk mellem inderste udligger og knækarmen samt et arbejdsområde på 195 grader. Det giver stor fleksibilitet ved krævende opgaver, hvor pladsen er trang - eksempelvis under porte og gennem vinduer.



Den nye kran er eksempelvis udstyret med HMF’s patenterede EVS-stabilitetssikringssystem, der sikrer maksimal stabilitet og løfteevne i hele kranens arbejdsområde. Som det eneste sikkerhedssystem på markedet udnytter EVS-systemet løbende kontravægten på en helt eller delvist lastet lastbil. På den måde optimeres løftekapacitet og rækkevidde.


MAN’ens HMF TF324 wirehejs har en tippe- og optrækskapacitet på op til 24 ton.


DK-Miljø A/S i Store Heddinge er leverandør af forskellige typer biobrændsel. 








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst