Tyve var på dieselrov i majnatten
Fredag 29. maj 2026 kl: 10:23
Af: RedaktionenLidt før klokken to natten til fredag opdagede en hundepatrulje fra Midt- og Vestsjællands Politi en personbil, der holdt ganske tæt op ad en lastbil på Hovedvejen ved Lejre sydvest for Roskilde
Patruljen standsede derfor og tog kontakt til to mænd på 18 og 20 år fra henholdsvis Viby Sj og Roskilde. Patruljen kunne konstatere, at der lugtede af dieselolie, og tankdækslet på både personbilen og lastbilen stod åbne.
Mændene erkendte, at de havde tænkt sig at stjæle diesel fra lastbilen. De blev sigtet for tyveriet og taget med til politistationen til afhøring.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen
- Vognmandsorganisation tager positivt i mod EU's planer om investeringer i militær mobilitet og beredskab
- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Myndigheder har bedt om mere tid - transportorganisation accepterer
- Tyve var på dieselrov i majnatten
- Pakkedistributør har indgået en netværksaftale med stor dagligvarekoncern
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Arbejdet med at styrke totalberedskabet på Bornholm går i gang
- Palletyve kørte i rusten vogn
- Landets 117 godshavne håndterede 95,1 millioner ton
- Chauffør opdagede, at der manglede diesel i tanken
- Containeromsætningen voksede med 13 procent over tre måneder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




