Afgørelse fra EU-Domstolen er ført ud på vejene
Fredag 1. november 2024 kl: 13:10
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen fører ikke længere kontrol med kravet om ”return to home of the vehicle”. Kontrollen var baseret på et krav i EU's vejpakke fra 2020 om, at køretøjer skulle retur til deres hjemland hver ottende uge - et krav, som EU-Domstolen annullerede ved en afgørelse 4. oktober
Det betyder:
- At virksomheder med gods- og buskørselstilladelser ikke længere skal indsende dokumentation for, at deres køretøjer er vendt hjem til deres driftcentral inden for otte uger
- At virksomheder, som aktuelt er under tilsyn, ikke skal indsende dokumentation for opfyldelse af kravet
Færdselsstyrelsen forklarer, at den hidtidige kontrol er indstillet efter, at Den Europæiske Unions Domstol - EU-Domstolen - fredag 4. oktober afsagde dom i et sagskompleks indsendt af flere EU-lande vedrørende vejpakken fra 2020.
Afgørelsen betyder, at domstolen har annulleret kravet om, at en transportvirksomheds køretøj skal returnere hjemlandet inden for otte uger efter, at køretøjer er kørt ud på en international transport.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





