Udlejningsfirma har teltene med i gardintrailer
Fredag 16. juni 2023 kl: 17:40
Af: Redaktionen
Virksomheden Losona ApS, der har hjemsted i Børkop mellem Vejle og Fredericia og blandt andet har specialiseret sig udlejning af telte i mange størrelse - også meget brede og lange, har fornyligt taget to nye tre-akslede Kel-Berg city-gardintrailere i brug. De to nye trailere, der blandt andet har tvangstyring på bagerste aksel og manuelt betjent hævetag, er leveret af Lastas i Hedensted
Om de to nye trailere:
Chassis-opbygning:
- Cyklistværn i begge sider
- Længdevanger opsvejst i I-profil
- Stærke tværvanger og forstærkninger
Gardin-opbygning:
- 400 mm manuelt hævetag
- 2 stk. sandwich stålbagdøre med plywood imellem og med to indbyggede stanglukkere pr. dør
- 9.000 kg TÜV godkendt pladebund
- 45 graders kantskinne
- 6 stk. forskydelige sidestolper med bræddeholdere og 24 brædder
- Lysbånd indvendigt i begge sider
Kel-Berg trailerne er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Trailerne er med Tridec-tvangsstyring af den bagerste aksel ved hjælp af et stang-system. Trailerne er XL godkendte og har en tilladt totalvægt på 40.000 kg.
De nye city gardintrailere er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Om Losona ApS:
Om Losona ApS er en familievirksomhed, der blev etableret i 1977. I dag driver anden generation virksomheden, der har mange års erfaring med løsninger og rådgivning i forbindelse med små og store begivenheder og udlejning af eksempelvis telte fra 3 til 60 meter i bredden og op til den ønskede længde - med forskelligt tilbehør. Virksomheden beskæftiger sig også med VVS/blikarbejde - eksempelvis installation og servicering af varmepumper, installation og servicering af oliefyr, samt udskiftning af olietanke, oliekedler med mere.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Transportkoncern testede Formel-1 transport med tog
- Vognmand er sigtet for millionbedrageri
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


