Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Flere transportvirksomheder afviser at deltage i protestaktioner

Onsdag 10. maj 2023 kl: 12:19
Af: Redaktionen

En gruppe vognmænd har bebudet landsdækkende protestaktioner mandag 15. maj fra klokken seks om morgenen. Aktionerne kan ramme de store færdselsårer og trafikknudepunkter og dermed sætte forsyningen af varer i stå landet over. Opdateret 11. maj

Baggrunden for vognmændenes protestaktionerne er, at SVM-Regeringen har flertal for at indføre en kilometerbaseret og CO2-afhængig vejafgift for alle lastbiler over 12 ton - danske som udenlandske - fra første januar 2025. Senere vil vejafgiften omfatte alle lastbiler over 3,5 tons.


Transportkoncernen Freja, oplyser, at den ikke bakker ikke op om de varslede aktioner, men forventer, at trafikken i hele landet kan blive påvirket og udløse forsinkelser i forhold til afhentninger og leveringer mandag 15. maj og de efterfølgende dage.


Nordjyske.dk skriver onsdag, at andre transportvirksomheder også afviser at deltage i aktionen. Det gælder blandt andet Vendelbo Spedition i Hjørring, CM Transport i Nørresundby, N.C. Christensen og Sønner A/S i Hurup i Thy, og Kristian Rytter A/S i Aalborg. Sidstenævnte vil ifølge Nordjyske.dk holde sine biler hjemme på mandag.


Opdatering 11. maj:
Ifølge jv.dk holder HT Transport fra Billund sig også ude af en eventuel demonstration mandag 15. maj.


Tidligere har eksempelvis Frode Laursen-koncernen været ude med en tilsvarende melding om, at den ikke vil være en del af aktionen.








Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
- Transportorganisation vil have Færdselsstyrelsen til at stoppe deling af CPR-numre
- Fabrik i Normandiet har produceret lastbiler i 70 år
- Energiselskab har åbnet flere HVO-tanke
- Blodprop satte en stopper for truckcertifikat - indtil...
- Pakkedistributør bygger lagerhotel i Kolding
- Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst