Stenleverandør har langtidslejet arealer i østjysk havn
Fredag 22. juli 2022 kl: 01:00
Af: RedaktionenVirksomheden Mibau Stema, der har Mibau Holding GmbH som moderselskab og produktionssteder i Norge og salgssteder i en række europæiske havne - og er specialiseret i levering af sten og sten-materialer, har etableret sig i Aarhus med langtidsleje af arealer på havnen
Virksomheden ser potentiale i at levere sten til blandt andet asfalt og jernbaner. Aftalen om lagtidsleje af arealer i Aarhus betyder, at der snart vil komme flere store skibe med skærver og småsten fra selskabets stenbrud i Norge. Selskabets skibe, der er selvlossende, kan levere materialer direkte til aftagerne eller via terminaler, som eksempelvis i Aarhus Havn - og i Aabenraa, hvor virksomheden har dansk hoveddresse.
Mibau Stema står foran milliardinvesteringer i stenbrud og øget skibskapacitet.
Om Mibau Stema:
- Mibau Stema Group er én af Nordeuropas største leverandører af mineralske byggematerialer
- Mibau Stema Group beskæftiger over 400 medarbejdere i syv lande.
- I norske stenbrud udvinder og producerer virksomheden over 16 millioner ton tilslagsmaterialer om året
- Virksomhedens skibe sejler materialerne direkte til kunderne eller indirekte via 40 havneterminaler langs Nordsøens og Østersøens kyster
- Mibau Holding GmbH er moderselskab
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere
- Transportpakke skal støtte mere bæredygtig luft- og søfart
- Kapsejlads for høje skibe begynder i Aarhus og slutter i Aalborg
- Dansk rederi sælger 23 år gammelt skib og indsætter et lidt større på Middelhavnsrute
- Stort færgerederi køber Østersøens nordligste færgerute med CO2-neutral drift
- Shippingfirma er hovedaktionær i nyt terminalselskab i Fredericia
- Staten eksproprierer Halsskov Færgehavn
- - Vi bliver CO2-neutrale i 2030
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




