Palletyve blev anholdt i Holbæk
Mandag 9. august 2021 kl: 13:52
Af: RedaktionenPolitifolk fra Midt- og Vestsjællands Politi anholdt i weekenden to mænd, der var i færd med at stjæle paller hos en virksomhed i Springstrup ved Holbæk. Et overvågningskamera hos en virksomhed viste to mænd, der var ved at få fingre i nogle af virksomhedens paller
På baggrund af videoovervågningen sendte politiet flere patruljer til området, hvor de traf en 21-årig mand fra Valby og en 31-årig mand fra Gentofte ved en varebil, hvori der var læsset over 100 paller til en samlet værdi på godt 6.000 kroner.
De to mænd kunne ikke redegøre for deres ærinde på stedet, så de blev anholdt og sigtet for forsøg på tyveri af de mange paller. De anholdte, der blev løsladt efter afhøring, vil senere høre nærmere fra politiet, når straffesagen mod dem skal afgøres.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fragtmand har solgt sin forretning til fragtmændene
- Sikkerhedstrusler, klimasikring og grøn omstilling
- Sønderjysk entreprenør har hentet ny tip-kærre i Hedensted
- Politiet siger 40-årig lastbilchauffør for uagtsomt manddrab
- Transportorganisation sætter stævning af ministerier i bero
- Afskaf 11 kg-reglen
- Lastbil ramte patruljevogn - en betjent mistede livet
- Ja til BRT-bus - nej til vejudvidelse på Ring 4 Nord
- Politiet har konstateret, at kontrollen er vanskelig
- Svensk lastbilproducent fortsatte som markedsleder for tunge lastbiler i Europa
- Sydvestjysk vognmand hentede to tiptrailere på samme tid
- EU's system for digital transportdokumentation er på vej
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




