Ugens transport 21 - 2014 - er udkommet
Fredag 8. august 2014 kl: 14:26
Af: RedaktionenI denne udgave af Ugens transport skriver vi blandt andet om verdens første selvkørende lastbil, nye tyske vejafgifter, der kan gavne danske vognmænd og om EU's toldmyndigheder, der har tilbageholdt næsten 36 millioner falske varer ved EU's grænser. Vi skriver også om en storvognmand, der peger på, at international transport er ikke cabotage.
På statistikområdet har vi flere artikler. Blandt andet en om, at Volvo Trucks har over en tredjedel af markedet for lastbiler over 16 ton. Vi skriver også om forsikringer af danske trailere og om en løsning på problemer med flade startbatterier
Du kan hente dit eget eksemplar af Ugens transport 21 - 2014 i en pdf-udgave her:Du kan også læse Ugens transport 21 - 2014 i en online-udgave her:
eller i en bladreudgave nedenfor.
God læselyst.
Redaktionen
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Udspil skal styrke beskyttelsen af kritisk infrastruktur
- To store batterimoduler kan lagre energi til tre-fire færgeture
- 17 millioner pakker er sendt til Danmark fra webshop'er uden for EU
- Vejspærring i Aarhus skabte lange køer
- Vognmand i Himmerland hentede tre-akslet city asfalt tip-trailer I Østjylland
- Politiet tjekkede studentervogne
- Rumænsk chauffør var påvirket - politiet beslaglagde hans lastbil
- Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)



