Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
POLITIKOMMISSÆR EFTER CABOTAGE-AKTION:

Vi ser på fire lastbiler - og har stadig tilbageholdt to

Onsdag 17. juni 2020 kl: 11:41
Af: Jesper Christensen

Mandag gik landets Tungvogncentre i aktion med en sønderjysk baseret transportvirksomhed, som efter politiets opfattelse udførte ulovlig cabotagekørsel i Danmark. I forbindelse med aktionen tilbageholdt Tungvogncenter Øst under Midt- og Vestsjællands Politi to af virksomhedens udenlandsk registrerede lastbiler som sikkerhed for, at en bøde på omkring 1.000.000 kroner bliver betalt

Politikommissær Henrik Fobian fra Tungvogncenter Øst, der ledede aktionen, forklarer over for transportnyhederne.dk, at sådan en aktion kræver politifolk med special-viden om lastbiler, love og regler.


Derfor blev aktionen gennemfør i et koordineret samarbejde med de to øvrige tungvogncentre - Tungvognscenter Syd og Tungvognscenter Nord.


Han forklarer også, at det er generelt er såden, at politiet tilbageholder udenlandske køretøjer som sikkerhed for betaling af et eventuelt bødekrav.


Og udgangspunktet er, at bøden skal betales “kontant” uanset om vognmanden vil, kan eller har lyst til at slippe pengene.


I den aktuelle sag indbragte den sønderjyske virksomhed tilbageholdelsen for en dommer. Henrik Fobian oplyser, at dommeren onsdag formiddag endnu ikke havde taget stilling til tilbageholdelsen, så de to lastbiler er stadig i politiets varetægt.


Henrik Fobian oplyser til transportnyhederne.dk, at politiet ud over de to tilbageholdte lastbiler har fokus på yderligere to, som politiet sætter i forbindelse med brud på cabotagereglerne.


Midt- og Vestsjællands Politi oplyste tirsdag, at virksomhedens adresse også var blevet ransaget.


Om ransagningen siger Henrik Fobian:

- Vi var ganske tilfredse med resultatet.


Interesserede kan læse mer om sagen her:




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst