Vognmand i Tvis kører med køkkener bag gardinerne
Tirsdag 9. juni 2020 kl: 12:24
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny to-akslet city-trailer til Kronborg Transport ApS i Tvis sydøst for Holstebro. Tvis-vognmanden skal eksempelvis bruge trailerne til transport af køkkener
Den nye to-akslede Kel-Berg city-gardintrailer er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil og stærke tværvanger og forstærkninger. På begge sider er der monteret cyklistværn.
Gardin opbygning har øverst fast tag med presenning, mens der i bagenden er monteret en 2.500 kg Dhollandia-lift med liftplade i fuld højde.
Traileren, der har plastbund og tre forskydelige sidestolper med bræddeholdere i hver siden med i alt 24 brædder, har plads til 27 paller.
Traileren er leveret med to ti-tons tvillingmonterede aksler med skivebremser og luftaffjedring.
Den første aksel har lift-funktion. Den bagerste aksel bliver styret med et Tridec-tvangsstyringssystem.
Traileren er XL godkendt og har en tilladt totalvægt på 35.000 kg.
Den nye city gardintrailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Den første aksel har lift-funktion. Den bagerste aksel bliver styret med et Tridec-tvangsstyringssystem.
Traileren er XL godkendt og har en tilladt totalvægt på 35.000 kg.
Den nye city gardintrailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Batteri-elektriske udgjorde knap to trediedele
- Dansk koncern har solgt sine affaldsaktiviteter i Tjekkiet og Slovakiet
- Shipping-virksomhed tog tre to-akslede med fra Hedensted
- Lastbilchauffør fik betonelementer op på siden
- De batteri-elektriske kører frem
- 22 procent af de tunge var elektriske
- Svensk rederikoncern køber ro/ro-skib fra 1999
- Det vil påvirke vognmændenes likviditet
- Vognmand fandt en fire-akslet løsning i Hedensted
- Lastbilchauffør var påvirket af alkohol
- September bød på færre nye lastbiler
- Antallet af nyregistreringer er faldet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




