Vognmandsorganisation har lanceret en ny web-side
Mandag 11. maj 2020 kl: 13:13
Af: Jesper Christensen
Organisationen DTL - Danske Vognmænd - har lanceret en web-side, der skal være en del af organisationens værktøjer til at kommunikere med medlemmer, politikere, myndigheder og offentligheden. På den nye web-side markerer DTL - Danske Vognmænd sig som brancheorganisation for det danske transporterhverv
Web-siden har fået nyt design og opdateret indhold, som skal gøre informationerne fra organisationen mere overskuelige.
I forbindelse med lanceringen af den nye hjemmeside præsenterer DTL også en video, hvor man kan se og høre mere om, hvordan DTL til dagligt varetager danske vognmænds interesser, og hvordan organisationen passer på sine medlemmer.
DTL - Danske Vognmænd er en af flere organisationer, der organiserer vognmænd. Aktuelt ved at fremhæve sig selv som brancheorganisation for det danske transporterhverv.
En anden organisation på transportområdet er ITD, som fremhæver sig selv som brancheorganisation for den danske vejgodstransport.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




