Politiet holder øje med uopmærksomme trafikanter - endnu en gang
Mandag 4. maj 2020 kl: 12:49
Af: RedaktionenI denne uge sætter politi landet over ind med kontrol af uopmærksomme trafikanter på vejene. Det sker samtidig med, at en landsdækkende kampagne opfordrer flere til at køre bil, når de kører bil - og ikke alt muligt andet. Baggrunden er stadig, at der er uopmærksomhed involveret i hver tredje dødsulykke på vejene
- Få sekunders uopmærksomhed kan betyde, at man overser en anden trafikant eller kommer til at trække over i modsatte vognbane, og rammer en modkørende frontalt. For at forebygge de her ulykker sætter vi ind med kontrol i den kommende uge, siger politiassistent Christian Berthelsen fra Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.
Rigspolitiets Nationale Færdselscenter observerede i april og maj 2019 i alt 20.205 trafikanter på vejene i landets 12 politikredse.
Politiet konstaterede, at:
- 7,8 procent af personbilsfører og varebilsførere foretog sig distraherende handlinger under kørslen såsom at tale i håndholdt eller håndfri mobil, indstille GPS, spise eller drikke.
- 18,7 procent af førerne af tunge køretøjer (lastbiler og busser) foretog sig distraherende handlinger under kørslen såsom tale i håndholdt mobil, indstille GPS, spise eller drikke
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kvinde kørte ud foran en lastbil
- Betonstumper faldt af læsset - og flere biler punkterede
- Fredag 14. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilchauffør fik amputeret begge ben efter ulykke i jernbaneoverskæring
- Blokvognstrækker er sendt til Tølløse
- Genbrugsvirksomhed i Frederiksværk kører elektrisk
- Kurervirksomhed er kåret som en af verdens bedste arbejdspladser
- Ung transportkoncern har åbnet selskab i Dubai
- Speditørvirksomhed i Horsens er gået konkurs
- Mindre logistik-selskab i Aarhus er kørt i skifteretten uden egenkapital
- EU-Kommissionen er tilfreds med dommen over EU's direktiv om minimumslønninger
- Tolderne har fundet tre gange så meget cannabis
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





