Vognmanden købte ny bil - til sig selv
Torsdag 30. april 2020 kl: 09:44
Af: Redaktionen
Porshedens Vognmandsforretning i Nibe sydvest for Aalborg har fornyligt investeret i endnu en ny Scania - denne gang til vognmand Jacob Larsen selv. Porshedens Vognmandsforretnings nye lastbil er en fire-akslet Scania R 500 8x4
![]() |
Firmaets lastbilflåde består af tre kran-/hejseladsbiler og to trækkere med tanktrailere, hvor sidstnævnte kører med valle til grisefoder.
Den nye Scania R 500 er udrustet med en Palfinger PK34.002-kran med fem hydrauliske udskud og udtag til grab/rotator, som Stiholt i Aalborg har monteret samt et 24-tons HMF TF324 wirehejs med trevejs-tip, som Højbjerg Maskinfabrik i Nørre Sundby har monteret. Bilen har desuden fået monteret et VGB kærretræk til kørsel med tre-akslet kærre, så vogntogsvægten kan komme op på 56 ton.
Drivlinen i den nye kranbil med fuld luftaffjedring er består af en 13-liters seks-cylindret rækkemotor på 500 hk med et maksimalt drejningsmoment på 2.550 Nm, en 14-trins gearkasse med Opticruise samt enkeltreduceret tandembagtøj med langs- og tværgående differentialespærrer.
Jacob Larsen satte kryds ud for en række komfortudstyr på slutsedlen. Derfor kan han fremover blandt andet glæde sig over en komplet læderkabine, hvileudrustning, køleskab, premium infotainment-system, LED-lyspakke for og bag med integrererede tåge- og fjernlygter, el-opvarmet og tonet forrude samt termo-sideruder.

.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Alle typer trafik på Øresundsbron kørte frem
- Maskinstation på Vestsjælland var i Østjylland for at hente ny tiptrailer med rullepresenning
- Vejtransportorganisation opfordrer til modstand mod EU-planer om krav om el-lastbiler
- Rumænsk lastbilchauffør var påvirket af alkohol og stoffer
- Fredag 24. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- I september skaffede fagforening 12,3 millioner kroner
- På tre kvartaler har fagforening skaffet 13,9 millioner kroner
- Elektrisk færge med dieselgeneratorer er på vej til danske farvande
- Lastbiler over 3,5 ton skal betale vejafgift i Holland
- Mesterskab for lærlinge finder sted i Hjørring i 2026
- Folketingets Finansudvalg har godkendt beløb til postbetjening på småøer
- Dagligvarer kommer med elektriske stjernebiler
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




