Letbanen i Aarhus fik en god start på året
Onsdag 26. februar 2020 kl: 15:17
Af: RedaktionenPassagertallene for januar er ifølge Midttrafik tæt på Letbanens rekordmåned i november sidste år. I januar, hvor passagertallet generelt er lavere på grund af færre studerende, nåede passagertallet op på 463.000. Det viser Midttrafiks opgørelse for januar 2020
Passagertallet på 463.000 ligger nogenlunde på niveau med den hidtil bedste måned - november 2019 - og giver Letbanen i Aarhus en positiv start på 2020, som er det første hele år, hvor letbanetogene køre på alle tre strækninger.
Midttrafik har tidligere meldt ud, at det forventer mellem 5,2-5,5 millioner passagerer i år.
Letbanetogene gør det lettere for pedlere
Ole Sørensen, der er planchef hos Midttrafik, fortæller om den aktuelle situation hos Aarhus Letbane, at i myldretiden om morgenen er Letbanen fyldt med pendlere, der kommer ind fra Grenaa- og Odder-strækningerne. Ligeledes er der fyldte tog fra Aarhus H mod Universitetet og Universitetshospitalet med de mange passagerer, der rejser ind til Aarhus med IC- og regionaltog. Passagererne er i høj grad pendlere, der har valgt kollektiv trafik frem for de trængselsramte veje i Aarhus.
De store rejsestrømme bevæger sig primært fra oplandet og ind til arbejds- og uddannelsesstederne i Aarhus om morgenen og tilbage igen om eftermiddagen. Man kan derfor godt opleve halvtomme letbanetog på de afgange, der kører modsat myldretidstrafikken.
- Det er helt naturligt med de halvtomme letbanetog, der kører modsat retning af myldretidstrafikken. Sådan er den kollektive trafik indrettet. Det er naturligt, at der ikke er mange, der skal retur fra Universitetshospitalet, når letbanetogene vender deroppe om morgenen. Der er også langt færre, der skal mod Grenaa og Odder end mod Aarhus, siger Ole Sørensen.

Udviklingen i passagertal opgjort på månedsbasis ved opregning af rejsekortdata. (Kilde og grafik: Midttrafik)
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Trafikselskab lader børn lege, de styrer bussen
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- DSB kan blive infrastrukturforvalter på S-banen
- - Så langt er vi nået på et halvt år
- Politiet får ny kommunikationskanal i 2026
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Buschauffør fik angiveligt et ildebefindende
- Beskæftigelsen er steget blandt seniorerne de seneste år
- Flere rejste med færgerne i Dannmark og færgerne til udlandet
- Toldstyrelsen fandt over 60 kg khat i efterladt togbagage
- Nye regler gælder for dæk på lastbiler og busser i Danmark og Sverige
- Region Hovedstaden sikrer flyrute mellem København og Rønne med ny aftale
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |