Synsvirksomhed med to haller bliver del af landsdækkende synsvirksomhed
Fredag 31. januar 2020 kl: 13:49
Af: RedaktionenDekra Bilsyn overtager mandag 2. marts Mikkels Bilsyn, der driver to synshaller i henholdsvis Randers og Hadsten. Med overtagelsen kommer DekraBilsyn op på 34 synshaller i Danmark
Ifølge direktør i DekraBilsyn, Githa Nørbæk, er overtagelsen af Mikkels Bilsyn et naturligt led i virksomhedens videre ekspansion. DekraBilsyn er løbende på udkig efter gode og rentable synshaller.
- Mikkels Bilsyn er en god og rentabel synshal, som passer perfekt ind i vores værdisæt og DNA. Synshallerne er kvalitetsbevidste og kundefokuserede, der vægter vejledning og god service rigtig højt, siger Githa Nørbæk om opkøbet.
Kunderne i Mikkels Bilsyn kommer ikke til at mærke de store forandringer ved overtagelsen. Mikkel Præst Andersen fortsætter driften af de to synshaller i minimum de næste 12 måneder, og det samme gør de tre bilsynsassistenter i hallerne Dog forlader en kontorassistent sin stilling i forbindelse med overtagelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




