Uddannelsesorganisation melder om øget interesse
Mandag 13. januar 2020 kl: 11:09
Af: RedaktionenErhvervsuddannelsen for at blive faglært lastbilchauffør på uddannelsesorganisationen Dekra’s erhvervsskole i Brøndby melder om næsten fuldt hus på optaget i januar
- Det er positivt, at så mange nye unge søger transportbranchen, siger Anja Brauner-Kristiansen, der er direktør hos Dekra Erhvervsskole.
Hun peger på, at Dekra Erhvervsskole oplever en historisk stor interesse for at blive faglært lastbilchauffør. Holdet, der starter mandag 20. januar er snart fyldt op.
- Der er simpelthen snart ikke flere pladser i klasselokalerne, siger direktør Anja Brauner-Kristiansen om de to fyldte hold.
Foruden at støtte og vejlede hele vejen igennem uddannelsen garanterer Dekra Erhvervsskole også en læreplads og et job, når man er færdig med uddannelsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Batterielektrisk trækker fra Kina får fem sikkerhedsstjerner
- Varebiler og pickup kom fra Kina med bedst sælgende modeller
- Kongeskib fra miniland blev solgt for 60.000 kroner
- Transportfond har udpeget nyt bestyrelsesmedlem
- Elektrisk varebil kan rumme knap seks kubikmeter
- Chauffører i lange vogntog har fået plads til at koble om ved Odense
- Andelen er steget fra knap fire procent til godt syv
- Forskellen på nummer et og to er på 13
- Tre-akslet link-trailer kan leveres med enten boks eller gardiner
- Flexbusselskab i Odense er taget under konkursbehandling
- Hollandsk lastbilproducent har en serie nye produkter med på messe
- Hvad kan få gymnasieelever til at tage cyklen
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)




