Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Kroghejset tager fat i fyldte og tomme containere

Onsdag 18. december 2019 kl: 11:24
Af: Redaktionen

Opbyggervirksomheden Sawo har leveret endnu en ny opbygning til Marius Pedersen A/S. Denne gang er der tale om en tre-akslet Volvo FM420 med fuld luftaffjedring opbygget med et Multilift Ultima 21Z kroghejs

Kroghejset tager fat i fyldte og tomme containere
Kroghejset er monteret på et 3-akslet Volvo chassis. Chassiset er et FM420 med fuld luftaffjedring og en akselafstand på 4.800 mm. 


Kroghejset på Volvo FM’en, der har en akselafstand på 4.800 mm, er udstyret med automatisk sekvenskontrol, ilgang, hurtigtip og safe speed. Funktioner, der alle er med til at effektivisere chaufførens arbejdsgang. Den automatiske sekvenskontrol kører eksempelvis alle kroghejsets sekvenser ved at holde en knap nede.


Sawo har på siden af chassis’et monteret hydrauliktank, værktøjskasse og trin til opstigning under batterikassen. Der er derudover lavet rørføring og et-leder hydraulik til tip/påhængsvogn, samt duomatic-stik til anhængertilslutning.


Marius Pedersen A/S arbejder med indsamling af affald samt affaldshåndtering. 




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmandsorganisation roser nye regler
- Kvinde skal i fængsel for at have kørt lastbil uden kørekort
- - Flere situationer er uafklarede
- Nyt cirkulære lægger nye retningslinjer for vejafgifsbøder
- Det er en stor sejr
- DI roser forslag om ny ordning for international arbejdskraft
- Nordisk importør af varebiler får ny forhandler i Nordsjælland
- Tre transportministre besøgte Femern Bælt-tunnelens byggepladser
- Færger med el-motorer vil sejle over halvdelen af afgangene
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Containertransportør får ny administrerende direktør i Danmark
- Udbyder af tankkort lancerer ladekort til el-lastbiler

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst